Jaka jest różnica pomiędzy HDD i SSD ?

Dziewczyny mogą spokojnie pominąć dzisiejszy post, jednak jest to bardziej męski temat. 🙂

Co wybrać: szybki SSD, czy pojemny i tańszy HDD?
Każdy z nośników informacji ma swoje mocne i słabe strony, które opisujemy poniżej.

Rynek komputerowych dysków twardych, to ogółem dwa typy: HDD (Hard Disc Drive) i SSD (Solid State Drive). Czym się różnią?

Zacznijmy od początku.

Dyski twarde nie są nową technologią. Pierwsze takie urządzenie w 1956 r. skonstruował amerykański IBM (jeden z najstarszych koncernów informatycznych). HDD czyli Hard Disc Drive jest klasycznym twardzielem, który działa na magnetycznym systemie. Ten nośnik w Waszym komputerze przechowuje wszystkie dane czyli programy, muzykę, filmy, zdjęcia oraz sam system operacyjny. Jak wygląda dysk twardy każdy (: wie:

Podstawowym elementem jest znajdujący się w hermetycznej obudowie wirujący talerz, pokryty nośnikiem magnetycznym. Zapis i odczyt danych zapewniają głowice. Na każdą powierzchnię talerza przypada po jednej głowicy dla odczytu i dla zapisu informacji. Cała konstrukcja jest zazwyczaj wykonana z aluminium, a wnętrze pokryte miękka warstwą, która zapobiega uszkodzeniu i tłumi hałas.
Najważniejszą zaletą tradycyjnych dysków twardych są ich pojemności oraz niska cena w stosunku do jednostki pojemności.

hdd i ssd

hdd i ssd

SSD

Nie trzeba być informatykiem żeby zauważyć różnice w wyglądzie tych dwóch dysków.
Najważniejsze zalety SSD, to:
• Bezszumna praca
• Mała waga
• Niskie zużycie energii
• Kilkukrotnie wyższa prędkość zapisu i odczytu danych
• Niższa temperatura pracy
• Odporność na uderzenia i wstrząsy
image002
Oczywiście, jak każdy przedmiot ma swoje wady, np. nie zawsze da się odzyskać informacje z dysku przy uszkodzeniu. Kolejną bardzo dostrzegalną różnicą między dyskami SSD i HDD jest ich cena. Do niedawna pomiędzy w/w dyskami była ogromna przepaść, obecnie z uwagi na stale rosnącą popularność oraz ponad 8 letnią obecność na rynku – ceny spadły kilkukrotnie.
Istotną różnicą pomiędzy tymi dwoma typami pamięci masowych jest metoda przechowywania danych. HDD wykorzystują nośnik magnetyczny, a dokładniej wirujący talerz lub zespół talerzy pokryty cienką warstwą magnetyczną. Zapis i odczyt realizowany jest za pomocą głowicy – fizycznie. SSD bazują na pamięciach półprzewodnikowych i nie zawierają części ruchomych. Takie rozwiązanie umożliwia bezgłośną pracę i nikłą szansę na uszkodzenie dysku. W obecnych generacjach SSD wykorzystuje się pamięci NAND flash.
Dodatkowo warto mieć na uwadze, że istnieje możliwość podłączenia SSD do magistrali PCI-E, czyli bezpośrednio do płyty głównej. Efektem jest jeszcze szybsza praca.
Na pytanie który dysk twardy, lepiej wybrać dla swojego komputera, jednoznacznej odpowiedzi nie ma. My zdecydowanie polecamy kombo – SSD na system i programy / gry oraz HDD z 2-3 partycjami na osobiste dane typu zdjęcia, muzyka itp.

W kolejnym artykule opiszemy jak można przyspieszyć dysk SSD i sprawić aby Twoja praca z komputerem stała się jeszcze przyjemniejsza i szybsza 😉

Ciekawy Artykuł? Wspomagaj kolejne, Polub Nas!

Ciekawy Artykuł? Wspomagaj kolejne -> Polub Nas!

Zespół Sem Vision, oprócz usług IT zajmuje się:

Sprawdź nasze projekty i referencje.

Call Now Button